Drág (Dragu) – Szilágy megye
Egykor négyzet alapú, saroktornyos erődítmény, a drági Wesselényi-Bethlen-kastély ma már igen beszédes példája a be nem tartott ígéret fogalmának. Felújítására hiába várva, a neoklasszicista épület tégláról téglára, cserépről cserépre romladozik, miközben az oldalsó épületrész fala nemrég már össze is dőlt.
A drági kastélyt több híres nemesi család uralta
A Zilahtól alig több mint 40 km-re, Kolozsvártól pedig kevesebb mint 70 km-re található Drág község központja gazdag történetű építészeti gyöngyöt rejteget. Úgy vélik, hogy 1577-ben, amikor Kamuthy Balázs a házassága révén megszerezte a drági birtokot, már állt egy kúria a jelenlegi helyszínen, a Drág patak partján. Később, 1622 és 1628 között, Kamuthy fia, II. Balázs, Doboka vármegye főispánja, új kastélyt építtetett. A jelenlegi kastély délnyugati szárnya az eredeti épületen alapszik.
Miután rövid ideig a Serédi család birtokában volt, VI. Károly német-római császár 1723-ban a Wesselényi családnak adományozta a kastélyt. A XVIII. század elején VI. Wesselényi István báró módosította a reneszánsz udvarház szerkezetét, és U alakú neoklasszicista kastéllyá alakította (1810-1816), emelettel bővítve a két szárnyat. A főhomlokzat hat oszlopból álló görög hatású oszlopsora különleges eleganciát kölcsönöz ma is a belső udvarnak, akárcsak a kovácsoltvas kerítés és a Kamuthy család címere, amelyet még 1628-ban készítettek és a patak felőli szárny falába építettek be.
Wesselényi-Bethlen kastély: idősek otthonából és Norvég Alapból... istálló?!
Wesselényi Sarolta és Bethlen Edmund, I. Ferenc József osztrák császár és magyar király kamarása házasságának eredményeként a kastély a Bethlen család tulajdonába került. Mint sok más erdélyi nemesi birtok, a Wesselényi-Bethlen-kastély is a mezőgazdasági termelőszövetkezet központja lett a kommunisták államosítása után. Később az épületet a néptanács székhelyeként, kulturális központként, iskolaként, könyvtárként, moziként, diszkóként, rendőrőrsként és bálteremként is használták, anélkül, hogy bármikor is felújították vagy megerősítették volna. A kastélyt végül siralmas állapotban szolgáltatták vissza a Bethlen család örököseinek, akik aztán továbbadták a helyi önkormányzatnak.
2002-ben az épületet 49 évre koncesszióba adták a kolozsvári Pro Media egyesületnek, amely havi mindössze 325 eurós bérleti díjért vállalta, hogy idősek otthonává alakítja át a kastélyt. Ez nem történt meg, és 2011-ben, a szerződés megszegése miatti per után a történelmi műemlék ismét a helyi önkormányzat felügyelete alá került. Pénz hiányában Drág község polgármesteri hivatala tehetetlenül állt a lehetőség előtt, annak ellenére, hogy 2018-ban bejelentették, hogy sikeresen befejezték a kastély felújításának megvalósíthatósági tanulmányát, és a dokumentáció benyújtását követően „biztosan” a Norvég Alap által biztosított pénzforrás megszerzése.
A Pro Media Egyesület által felújított tetőt leszámítva — amely időközben szintén tönkrement — a Wesselényi-Bethlen-kastélyt az elmúlt évtizedekben teljesen kifosztották, minden mozdítható dolgot elloptak, a cserépkályháktól kezdve a fapadlóig. Őrzés, kerítés és reményteljes jövő nélkül az épület bárki számára elérhető, aki csak átsétál a főút melletti melléképület kapuja alatt, majd az öreg gesztenyefák sora, az angol stílusú park egyetlen halvány emléke mellett. Annyira szabad a bejárás, hogy a kastély földszintje gyakorlatilag megtelt trágyával, a helyiek ma már istállóként használják…