Szilágycseh (Cehu Silvaniei, Bömischdorf) – Szilágy megye
Több mint hét évszázados múltra tekint vissza Szilágycseh erődített kastélya — Csehvár —, amely egykor fontos helyszín volt a Szilágyság történelmében. Mára a csonka falak valószínűleg csak azok maréknyi megmaradt szégyenérzete miatt állnak még, akik előzőleg teljesen szétlopták az erődítményt.
Szilágycseh erődítménye végvárrá nőtte ki magát Nagyvárad eleste után
A szilágycsehi erődítményt egy 1319. június 21-i okiratban említik először, amikor Károly Róbert magyar király több más birtokkal együtt Elefánti Dezsőnek adományozta. Szilágycseh királyi vára eredetileg földből és fából épült. Később, miután 1464-ben a Drágffy család birtokába került, erődített kastélyt emeltek a helyén, ahogy Bélteki Drágffy János 1526-os végrendeletéből is kiderül, aki még ugyanabban az évben életét vesztette a mohácsi vészben. Az évek során a várkastély Báthory György kezébe került, majd árulása után Rátóti Gyulafi Lászlónak adták át.
1616-ban Bethlen Gábor fejedelem megostromolta a kastélyt akkori tulajdonosa, Prépostvári Zsigmond hűtlensége miatt. Nagyvárad 1660-as elestével megerősítették és végvári szerepet öltött. 1671-ben Thököly Imre fejedelem családja örökölte meg az erődítményt — innen a Thököly-vár elnevezés. Ernest Wagner tanulmányából kiderül, hogy később II. Apafi Mihály birtokába (1685), majd a Wesselényi család tulajdonába került.
A szilágycsehi várkastély egyedi darabját traktorral tették tönkre!
Az osztrák császári csapatok által feldúlt, az oszmán hadsereg által ostromolt és az 1848-as forradalmi mozgalmak idején fontos gócponttá vált szilágycsehi várkastély külső falait valamikor a XIX. században bontották szét, köveit széthordták. A megmaradt központi épületet, a Bornemissza-udvarházat a kommunisták az államosítás után mezőgazdasági vállalat székhelyévé alakították át. A forradalom után pedig, pontosabban 1993-tól kezdve, a lakosok mindent elhordtak, amit csak lehetett, beleértve a főteremben található angyalos kandallót is.
Csehvár egyik kevés megmaradt látványossága a reneszánsz stílusú faragott kőkút, az Erdélyben egyedülálló Thököly-kút. A helyiek szerint a legenda úgy tartja, a kút mélyén titkos alagút van, amely egy másik kúthoz, a Zilah felé vezető út mellett található Kincses-kúthoz vezet. A falusiak azt mesélik, hogy hajdanán egy libát dobtak be a kútba, amelyet később a Kincses-kút kijáratánál láttak újra. Néhány évvel ezelőtt azonban a Thököly-kút díszített kőgyűrűjébe traktor tolatott bele, aminek következtében a nagy kődarab a mély és öblös kútba esett!
A sűrű bozóttal benőtt, turisztikai jelzések nélküli szilágycsehi várkastélyt a két gyönyörű fasor között lehet megközelíteni. Minden évszakban szép látványt nyújt, viszont a meglepően jól megmaradt pince, a csonka faragott kőkút és a megmaradt falak még mindig várják, hogy valaki figyelmet fordítson rájuk. A teljes rekonstrukció elképzelhetetlen, de vajon ki meri vállalni a történelmi műemlék fellendítését…?