Béldi Ákos: a főnemes, aki megváltoztatta Kolozsvár arculatát
A pincéből, földszintből, emeletből és manzárdból álló gyekei kastély 1880-ban épült az uzoni Béldi család számára, amely a XIX. század második felében telepedett le a környéken. Az épület eleganciája nem véletlenszerű, hiszen gróf Béldi Ákos (1846-1932), azaz Béldi Ferenc, Küküllő vármegye egykori főispánja, és felesége, Dániel Zsófia legidősebb fia birtokolta. Ők építtették a kolozsvári Házsongárdi temető második piramis alakú családi kriptáját. Itt helyezték örök nyugalomra a Budapesten elhunyt Béldi Ákost is.
Béldi Ákos a Kolozsvári Nemzeti Színház egykori intendánsa (1892-1905), egykori császári és királyi kamarás és az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) elnöke volt. 17 éven keresztül Kolozs vármegye főispáni szerepét is vállalta (1888-1905). Ebben az időszakban fejlődött ki a város víz- és csatornahálózatának nagy része. Ekkor épült meg többek között a mai Babeș—Bolyai Tudományegyetem központi épülete és a Nemzeti Színház. Béldi Ákos ideje alatt leplezték le Fadrusz János leghíresebb alkotását is, a központi Mátyás király emlékművet.
Nem meglepő: a forradalom után feldúlták a gyekei Béldi-kastélyt
A népi építészeti elemeket is viselő neoklasszicista épület bejáratát négy dór oszlop díszítette, amelyek néhány évvel ezelőttig a kovácsoltvas korláttal ellátott teraszt támogatták. Az utóbbi évtizedek visszafordíthatatlan pusztításáig az épület homlokzata szimmetrikus volt. Ugyanakkor a szobák mennyezete függőleges és vízszintes csíkokkal volt díszítve. A kommunista rendszer alatt a Béldi-kastélyban iskola működött, azonban 1989 után az elhagyatott épület szinte teljesen megsemmisült. A pincébe és az emeletre vezető lépcsők már rég nem léteznek, az ajtó- és ablakkeretek pedig eltűntek.
Az épületet első ízben Kerekes Józsefné Béldi Mária kapta vissza. Utólag az egykor hat földszinti szobával rendelkező kastélyt az új tulajdonosok 2015-ben garzonlakás árán adták el. Mint sok hasonló esetben, az épület az évek során tönkrement, a tetőszerkezet összeomlott, a dór oszlopok pedig összeroppantak az erkély súlya alatt. Egy 2022-es riport szerint a kastélyt birtokló egyesület az épület megmentését tűzte ki célul, de pénzhiány és az épület katasztrofális állapota meghiúsít minden konzerválási tervet.
A Béldi-kastély 2010 óta szerepel Kolozs megye műemlékeinek listáján, de úgy tűnik, elveszett műemlék a jövő generációi számára. Néhány omladozó falon kívül az épület ma már csak régi, megsárgult fényképeken él tovább…